ZLOČIN KOJI JE POTRESAO REGION! STIGLI REZULTATI OBDUKCIJE VANJE I PANČEA – Od šestorice osumnjičenih za brutalna ubistva, trojica priznala

Iako su nalazi obdukcije za ubijene Vanju Đorčevsku i Pančea Žežovskog pristigli nakon 17 dana, oni još nisu javno objavljeni. Institut za sudsku medicinu i kriminologiju u Skoplju proveo je obdukciju u sklopu svojih odgovornosti.

Istovremeno, istraga traje. Od šestorice optuženih za organiziranje, egzekuciju i pomaganje u bijegu Ljupče Palevskog – Palče, samo su trojica priznala umiješanost u ubojstva Vanje i Panče. Ova tri pojedinca, Velibor Manev, Bore Videvski i Vlatko Kešišev, ne samo da dijele prijateljstvo s Palčom, već su bili i članovi iste političke stranke, “Desne”. Oni su bili prvi osumnjičenici koji su uhićeni, što je dovelo do razotkrivanja složenog spleta događaja. Uz to, Aleksandar Đorčevski, otac Vanje Đorđevske, osumnjičen je za pomaganje u otmici jer je navodno tužiteljstvu dao podatke o tome gdje se nalazi njegova kćer.

U zatvoru “Skoplje” na Šutki trenutno se nalaze svi osumnjičeni u pritvoru.

Tijela nestalih maloljetnika Vanje i Panče iz Velesa tragično su otkrivena u blizini Velesa i Skoplja 3. prosinca, nakon što su nestali 27. i 24. studenoga.

Izručenje iz Turske čeka prvoosumnjičeni Ljupčo Palevski-Palčo protiv kojeg se trenutno vodi istraga za navodno ubojstvo 14-godišnje Vanje Đorčevske i 74-godišnjeg Panče Žežovskog. Pravni stručnjaci u Turskoj izjavili su da Ljupčo Palevski-Palčo može biti zadržan u pritvoru najviše godinu dana. Ovu informaciju dali su odvjetnici u Turskoj koji vode slučaj u ime Telme. Prije dva dana tursko ministarstvo pravosuđa obavijestilo je svoje kolege u Makedoniji o primitku zahtjeva za izručenje. Nakon uhićenja Palevskog u Balikesiru, određen mu je pritvor od 40 dana. Zahtjev je proslijeđen svim dostupnim kanalima, uključujući tursko Ministarstvo pravde, Ministarstvo vanjskih poslova i Interpol.

Telmu je o proceduri upoznala odvjetnica Begum Gurel. Ministarstvo pravosuđa sada mora nastaviti s slanjem zahtjeva za izručenje tužiteljstvu, a potom i Sudu za teška kaznena djela, gdje će se ocjenjivati ​​kazneno djelo.

Prema riječima odvjetnice Begum Gurel, na kraju početnog razdoblja od 60 dana, sudovi ga imaju ovlasti produžiti do godinu dana. Na primjer, ako je prekršitelju izrečena kazna od 60 dana pritvora, od države će se tražiti da dostavi potrebne dokumente. Nakon što se podnese zahtjev za dostavu dokumenata, sud može donijeti presudu. Ako pritvorena osoba želi osporiti presudu, ima pravo žalbe. Žalba će se temeljito ispitati i donijeti pravomoćna presuda. Dodatno će se za stručna mišljenja konzultirati Ministarstvo pravosuđa i Ministarstvo unutarnjih poslova. Slučaj će potom biti predočen Ministarstvu vanjskih poslova, a uz odobrenje predsjednika, državi moliteljici bit će poslan odgovor na zahtjev za izručenje. Ukratko, ovo je sažeto objašnjenje odvjetnice Begum Gurel makedonskim medijima.