ZAŠTO SE GOJIMO POSLIJE 30. GODINE: Evo šta trebate odmah napraviti – KILE SE NEĆE LIJEPITI

Potrebno je razumjeti uzroke i prilagoditi se njima kako bi smo kontrolisali dobijanje na težini.

Dr. Nirav Padlija, stručnjak za mršavljenje, tvrdi da je samo potrebno razumjeti uzroke koji dovode do povećanja tjelesne težine i prilagoditi se njima.

Najnovija istraživanja dokazala su da je ljudima srednjih godina zaista teže da izgube salo na stomaku.

Hormoni diktiraju sve

Kada čovjek navrši 30 godina, nivo hormona u tijelu opada. To je glavni razlog zbog koga metabolizam usporava, što je preduslov za gojenje. Naime, tada se sagorijeva manje energije, a više masti se skladišti u tijelu.

Istraživanja su pokazala da to uzrokuje dodatnih 450 do 900 grama svake godine, između 35. i 55. godine života.

Situacija kod muškaraca

Visok nivo testosterona odgovoran je za održavanje vitkog i mišićavog izgleda kod mlađih muškaraca. Ovaj muški hormon vezuje masno tkivo i izbacuje ga iz tijela, tako da se ne nakuplja oko struka.

Takođe, pomaže u izgradnji mišića, ubrzava metabolizam i smanjuje rizik od dijabetesa jer održava osjetljivost na insulin.

“Ali poslije 30. godine, nivo testosterona prirodno počinje da se smanjuje približno 1 posto godišnje”, objašnjava dr Padlija.

Posljedica toga jeste tendencija tijela da skladišti masnoće, posebno u predjelu stomaka, što nije samo estetski problem, jer se samim tim povećava i rizik od srčanih oboljenja i dijabetesa.

Situacija kod žena

Žensko tijelo tokom plodnog perioda života ima balans progesterona i estrogena. Poznato je da veći nivo estrogena povećava formiranje masnog tkiva. Kod mlađih žena, nivo oba hormona je jednak, međutim, od 35. godine, nivoi oba hormona smanjuju se, što dovodi do menopauze.

“Međutim, nivo progesterona se brže smanjuje, što izaziva stvaranje masnih naslaga oko struka”, dodaje stručnjak.

Šta se još dešava kod oba pola?

Pad nivoa hormona dovodi do smanjenja mišićne mase kod oba pola. Kako je mišićno tkivo jedan od glavnih potrošača glukoze u orhanizmu, dolazi do težeg gubitka viška kalorija, zbog čega dolazi do nagomilavanja naslaga na stomaku.

Prilikom smanjenja mišićne mase, tijelo ne prerađuje efikasno ugljene hidrate, pa treba paziti da ne jedete previše.

Nekoliko savjeta za ubrzavanje metabolizma

Supa i salata su korisna pomagala jer će napuniti stomak – kako biste manje jeli, pojedite tanjir supe prije ručka ili večere, a uz svaki obrok pripremite veliku činiju salate.
Napunite manji tanjir i to samo jednom – smanjite obroke i izbegavajte da stavljate šerpe pred sebe i konstantno dosipate.
Pijte kafu i zeleni čaj – aktivna supstanca kafe i zelenog čaja stimuliše rad srca i metabolizam.
Jedite slatko za doručak – ako ne možete bez dezerta, pojedite ga za doručak kako biste istrošili kalorije tokom celog dana.
Ananas kao užina – koristan je kao užina jer sadrži jedinjenje bromelain, koji pomaže ćelijama pankreasa da razgrađuju hranljive materije.
Popijte čašu vode pre obroka – oko 15 minuta prije obroka uzmite čašu vode i tim postupkom ubrzajte varenje.
Dajte prednost organskoj strani – ljudi koji jedu hranu tretiranu pesticidima imaju sporiji metabolizam.
Izađite na sunce – oni stimuliše proizvodnju vitamina D koji ubrzava metabolizam.
Začinite jela đumbirom – korijen đumbira sadrže supstance koje pomažu u varenju i brže sagorijevaju.
Redovno spavajte i ne preskačite obroke – jednao važna stavka i za metabolizam i za zdravlje generalno, prenosi Citymagazine.rs