Najbolji lijek za gljivice na noktima: Devet pripravaka koji mogu brzo pomoći u borbi protiv infekcije! Evo kako ih napraviti kod kuće

Iskoristite moć iz prirode i iz nje izvucite najbolji lijek za gljivice na noktima. Gljivične infekcije ozbiljno oštećuju nokte i predstavljaju neugodan problem, naročito kada krenu topli dani, pa su stopala i ruke izloženi tuđim pogledima. Njegovani i zdravi nokti simbol su ljepote i prirodan ukras na našim rukama.

Oni su nusprodukt kostiju, stoga ako su naše kosti zdrave, zdravi su i nokti.

Zdravlje noktiju povezano je i s radom drugih tjelesnih sustava. Ako tijelu nedostaju određeni vitamini i minerali ili su imunitet ili probava loši, naši nokti i kosa će to pokazati.

Gljivične infekcije na noktima obično su uzrokovane specifičnom vrstom gljivica, a stanje se naziva onihomikoza. Ponekad je ova vrsta infekcije prisutna na tako malom području nokta da može proći nezapaženo. Nokti postaju lomljivi i ako se ne liječe, infekcija ih može trajno oštetiti i uzrokovati razvoj abnormalnog oblika i neprivlačan izgled.

Iako nisu jako zarazne, kod dugotrajnog upalnog stanja gljivice se mogu prenijeti na drugu osobu s kojom je prisutan stalan kontakt.

Gljivice na noktima možemo prepoznati po sljedećim simptomima:

  • zadebljani nokat
  • krhka, mrvičasta ili hrapava površina
  • bjelkasta do žuto smeđa ili tamna promjena boje na noktu uzrokovana krhotinama koje se nakupljaju ispod nokta
  • bol, neugodan miris i iskrivljeni oblik nokta.

Vanjski i unutrašnji uzroci gljivične infekcije

Pronalaženje točnog tjelesnog ili vanjskog uzroka donosi dugoročni rezultat u samom liječenju te se time spriječava ponovna pojava infekcije.

Unutrašnji uzroci gljivične infekcije obično su kronične bolesti poput srčanih stanja, dijabetesa ili psorijaze, slabog imunološkog sustava, probavnih smetnji ili kroničnih želučanih problema.

Gljivičnim infekcijama stopala sklonije su osobe starije životne dobi zbog slabije cirkulacije i sporijeg rasta nokta. Sportaši isto spadaju u ugroženu skupinu jer dugotrajno nošenje znojnih tenisica te korištenje zajedničkih prostora za tuširanje pogoduju razvoju gljivica.

Vanjski uzroci infekcije su:

  • stalni kontakt topline na noktima
  • kontakt s kemijskim proizvodima za kućanstvo
  • dugotrajna izloženost hladnim i vlažnim stvarima
  • ozljeda na noktu ili oko njegovog područja
  • nehigijenski uvjeti
  • često korištenje javnih bazena
  • korištenje spa objekata i zajedničkih prostora za tuširanje
  • predugo ili prečesto nošenje umjetnih noktiju
  • ponovljena upotreba laka za nokte
  • nošenje uskih cipela.

Gljivice na noktima – prirodni lijek

Najbolji lijek za gljivice na noktima možemo pronaći u prirodi. Ako se redovito primjenjuju, kućni lijekovi za gljivice na noktima poboljšavaju njihov izgled i mogu brzo pomoći u borbi protiv infekcije.

Isprobajte ovih devet pripravaka iz prirodne ljekarne i pronađite onaj koji vam najbolje odgovara.

Oblog od krumpira i češnjaka

Krumpir je prirodni izbjeljivač i zajedno s češnjakom odličan je lijek za gljivice na noktima ruku. Češnjak je prirodni antibiotik sa snažnim antigljivičnim djelovanjem.

Priprema
  1. Ogulite i naribajte malu polovicu sirovog krumpira.
  2. Dodajte čajnu žličicu sitno nasjeckanog češnjaka i sve skupa izmiješajte.

Nanesite oblog na zahvaćeno područje nokta. Ostavite oblog da djeluje 1 – 2 sata, a može i više ako imate vremena. Stavljajte obloge dva puta dnevno.

Sok od krumpira pomaže vratiti izvornu boju vaših noktiju.

Oblog od samljevenih sjemenki lana i kurkume

Kurkuma je poznata kao najmoćniji antiseptik i prirodni lijek za gljivice na noktima.

Studija koja se bavila antifungalnim djelovanjem kurkume otkrila je da svih osam njenih komponenti, uključujući kurkumin, može inhibirati rast gljivica. S druge strane, lan pomaže u smanjenju crvenila i oteklina nokta na stopalima.

Oblog također možete koristiti ako patite od atletskog stopala, jer je ovaj oblog najbolji lijek za gljivice na nogama.

Priprema
  1. Pomiješajte čajnu žličicu kurkume u prahu i čajnu žličicu samljevenog sjemena lana.
  2. Dodajte malo vode ili svježeg limunovog soka te napravite gustu pastu.

Nanesite pastu na zahvaćeno područje. Ostavite da se osuši, pa isperite.

Redovito koristite jednom ili dva puta dnevno za najbolje rezultate.

Sok od crvenog luka – lijek za tvrdoglave infekcije

Zbog svojih bezbrojnih zdravstvenih prednosti, luk je odličan kao prirodno sredstvo protiv gljivica. Izvrstan je kada je u pitanju borba protiv tvrdoglave infekcije kože i noktiju, pa također slovi kao najbolji prirodni lijek za gljivice na noktima.

Sve što trebate učiniti je uzeti sok od crvenog luka i nanijeti ga na zaraženi nokat.

Također, možete primijeniti sitno isjeckane komadiće luka izravno na nokat i držati kao oblog dok se ne posuši. Za dodatno pojačanje u smjesu možete umiješati čajnu žličicu jabučnog octa.

Neem ulje – tradicionalni ayurvedski lijek

Prepuno snažnih antigljivičnih svojstava i poznato po svojim nebrojenim dobrobitima za tijelo, ulje neema je izvrstan način za borbu protiv ove infekcije. Smanjuje gljivične upale kože (npr. atletsko stopalo), pa je ujedno i najbolji lijek za gljivice na noktima nogu u ayurvedi.

Nanesite nekoliko kapi ulja direktno na upaljeni nokat. Pomoću vate utrljajte ulje na čista i suha stopala te pričekajte da se upije. Radite to tri puta dnevno za trenutne rezultate.

Ulje čajevca – savršeni protuotrov za nemile gljivice

Ovo je ulje izvrsno za sve vrste kožnih oboljenja, od urasle dlake do akni. No, jeste li znali da je i najbolji lijek za gljivice na noktimaUlje čajevca ima vrlo jaka adstringentna, antiseptička i antigljivična svojstva koja ga čine savršenim protuotrovom za takvu vrstu infekcije.

Napravite toplu kupku za stopala s par kapi ulja čajevca. Ili ulje nanesite izravno na nokat.

Radite to dva puta dnevno za najbolje rezultate.

Svinjska mast za gljivice na noktima

Svinjska mast je također najbolji lijek za gljivice na noktima – iskustva u narodnom liječenju to potvrđuju. Ovaj stari kućni lijek, koji je pomagao generacijama prije nas, možemo vrlo brzo napraviti u svojoj kuhinji.

Sastojci:
  • 3 čajne žličice svinjske masti
  • 1 čajna žličica vode
  • 2 čajne žličice jabučnog octa
  • 3 režnja češnjaka
  • malo cimeta i/ili mljevenog klinčića.
Priprema
  1. Sitno isjeckajte češnjak da pusti svoj sok. Dodajte mu vodu i izmješajte ga.
  2. Zatim dodajte ocat i sve zajedno opet dobro izmiješajte (može i u blenderu).
  3. U drugu manju posudu stavite mast i malo cimeta ili klinčića te sve izmiješajte.
  4. Nakon toga iscijedite sok od češnjaka i octa kroz cjediljku ili gazu u mast.
  5. Sok dobro izmiješajte kako bi se sjedinio s masti. I to je to!

Gotovu kremu možete odmah koristiti. Mažite stopala i nokte s ovom masti 1 – 2 puta dnevno.

Trebali biste osjetiti poboljšanje već nakon nekoliko dana.

Rakija za gljivice na noktima – lijek naših baka

Rakija može pomoći u ubijanju gljivica koje se nalaze na površini kože. Naše bake su to znale jer im je rakija uspješno služila za liječenje mnogo boljki, uključujući glavobolju i bolove u leđima.

Rakiju nanesite izravno na zahvaćeno područje i pustite da se osuši.

Možete napraviti i kupku za stopala od 70 % alkohola i 30 % vode. Pustite da se noge namaču 30 minuta, pa ih dobro posušite.

Čuvarkuća za gljivice na noktima

Glavni sastojak čuvarkuće je antimikotik koji predstavlja dobro sredstvo za suzbijanje i uklanjanje gljivica. Liječi razne kožne bolesti, umiruje kožu, spriječava iritaciju i utječe na uklanjanje gljivica na noktima.

Za uspješno korištenje čuvarkuće neophodni su njezini listovi. Oni su ti koji se koriste u svrhu liječenja, i u njima se nalaze neophodne ljekovite tvari.

Razrežite list i nanesite njegov gel ili same listove čuvarkuće direktno na nokte i okolnu kožu.

Vinobran za gljivice na noktima

Ako želite brzo i jednostavno rješenje, ovaj jednostavan sastojak je najbolji lijek za gljivice na noktima. Vinobran je sumporni pripravak u obliku bijelog praha koji se koristi kao antioksidans u procesu prerade grožđa.

Također se koristi u pivarskoj industriji za inhibiciju rasta divljih bakterija i gljivica te kod pripremanja zimnice. U njima stvara sumporni dioksid te djeluje kao dezinfekcijsko sredstvo i snažan antioksidans, štiteći boju i delikatne arome vina.

Priprema je brza i jednostavna – jednu vrećicu vinobrana otopite u dva decilitra vode. Namočite vatu u otopinu te dva puta dnevno premažite upaljeno područje.

Ako koristite bočicu s raspršivačem, dobit ćete efikasan sprej protiv gljivica na noktima. Sprej duboko prodire, ublažava svrbež, smanjuje promjene boje i zadebljanje noktiju uzrokovano gljivicama. Prve rezultate osjetit ćete već drugi ili treći dan.

Još savjeta

Budite uporni i strpljivi kod liječenja jer zdravom noktu treba do godinu dana da ponovno izraste.

Nemojte skrivati noge u cipelama u kojima koža ne može disati – nosite sandale i hodajte što češće bosi. Proces iscjeljivanja će se na taj način ubrzati.

Izvor: krenizdravo.dnevnik.hr