MNOGI GRIJEŠE KADA PRAVE TURSKU KAFU: Promijenite samo 1 sitnicu i biće ukusnija nego ikada

Domaća, turska kafa, kako se sve naziva napitak koji se tradicionalno priprema u svakom domaćinstvu, obično pije ujutru i često se smatra mjerilom veštine kuharice. Ako je dobra, u šali se kaže da domaćica može “da se uda”, što bi trebalo da znači da je pogodila pravu razmjeru kafe, vode i, ako je potrebno, šećera.

Kako se priprema domaća kafa? Uobičajen postupak jeste da se voda sipa u džezvu, po potrebi doda šećer, i zagrijava se dok ne proključa.

Zatim se skloni sa vatre, odlije se manja kolilina vode (kako bi se napravio prostor u posudi i da ne bi iskipila), doda mljevena kafa – na 1 šoljicu vode ide jedna veća kašičica kafe. Džezva se vrati na ringlu da mješavina proključa, pa se ulije ostatak vode.

Druga varijanta jeste da se voda ne oduzima – ako je džezva veća, pa ne postoji bojazan da će se tečnost izliti kad proključa, već se kafa odmah sipa i pusti se da “baci ključ”.

Ako je vjerovati stručnjacima, ovaj način je pogrešan. Kako kažu, jedan sitan detalj u pripremi, jedna “greška” joj mijenja ukus.

“Kada sipate kafu u vodu, ne smijete dozvoliti da prokuha na vatri. Ako proključa, napitak će imati gorak ukus”, objasnio je osnivač kompanije “Roaster Coffee”.

BONUS:

Starinsko jelo koje svi obožavamo topi kilograme kao od šale, najefikasnija dijeta traje samo 4 dana

Ono što je najbolje kod kačamak dijete jeste što ćete dugo osećati sitost, a ujedno imati dobro varenje i brze rezultate

Kačamak ili palenta je mnogima omiljeni izbor za doručak, a može da se priprema na razne načine, uključujući kuvanje, prženje, pečenje, pa čak i na roštilju.

Dijeta sa kačamakom zapravo je zasnovana na konzumaciji palente kao osnovne namirnice, uz dodatke poput mesa, sosa i povrća.

Iako traje samo 4 dana, omogući će vašem telu neophodne vitamine i minerale, očistiti creva i ubrzati metabolizam.

Najbolja stvar kod ove dijete jeste što se složeni ugljeni hidrati u kombinaciji sa vlaknima iz palente dugo vare, pa nas dugo drže sitima, a ujedno podstiču dobro varenje i sprečavaju zatvor, što je česta posledica brzih dijeta.

Ipak, nije dozvoljeno kombinovanje svih namirnica sa palentom, već je zapravo zabranjeno dodavanje punomasnog sira, kajmaka i slanine.

1. dan (rasporedite na nekoliko obroka)

400 g palente
1 krastavac
1 paradajz
1 jabuka
2 litre vode
2. dan (rasporedite na nekoliko obroka)

Ponovite sve od prvog dana.

3. dan (rasporedite na nekoliko obroka)

400 g palente
salata od 300 g zelene salate
200 g svežeg kupusa
2 šargarepe
malo limunovog soka
1 kašičica maslinovog ulja
2 litre vode
3 šolje zelenog čaja bez šećera
4. dan (rasporedite na nekoliko obroka)

Ponovite jelovnik od trećeg dana.

Da bi vam palenta pomogla da smršate, mora da se kuva bez mleka, šećera i putera.

(Espreso/Novosti)